АПЕТИТ vs. ГЛАД
Апетит vs. глад Една от най-големите контраеволюционни стъпки в еволюцията на човека, не е в храната, а в забравения език, на който тялото ни говори. Свидетели сме на тази промяна едва от около само 100 - 150 години, но онова което се случва през последните 50, наистина е значимо - за съжаление то е значимо с отрицателен знак! Вървейки по своя дълъг, еволюционен път, хората рязко свиха по булеварда на индустрията заедно с всички беди, които този несъвършен прогрес донесе, ние все по-осезаемо забравяме езика, на който комуникираме със собствените си
Индустриалната храна и серотонинът
Само липсващата стойност ли е проблемът на обработените храни? Дълго време разговорът за преработените храни се водеше в една сравнително удобна рамка - казваше се, че проблемът е в липсващите витамини, в „празните калории“, в прекомерната захар или трансмазнините. Сякаш просто нещо полезно е премахнато от храната, нещо неполезно е добавено и човек трябва да компенсира тези недостатъци с по-добър избор, хранителни добавки,
12000 крачки
Спортистът от коридора или великите 12 000 крачки Идва при мен човек - офис служител, седяща професия - осем, понякога десет часа на стол. Гледа ме с гордостта на олимпийски шампион и заявява - „Днес направих 12 000 крачки.“ Интересът ми е направо подпален – гръб, като въпросителен знак, дишане, като на възрастен индивид, мускули - далечен спомен от лятото преди първата година в университета и самочувствие на участник в поне три олимпиади. В офиса ли направихте крачките си – питам иронично - но отсреща съвсем не иронично чувам гордото „ В